Jdi na obsah Jdi na menu
 


Windows 7 Beta build 7000

Jelikož se jedná o testovací verzi, která je ve fázi vývoje, doporučuji použít instalaci na druhý (nesystémový), nebo externí harddisk, nebo program Virtual PC SP1 přímo od Microsoftu.


Už instalace nám nabídne o dvě okna méně než dřívější verze, které potřebují zásah uživatele a to konkrétně 5 (dříve 7). Další jsou odloženy až po instalaci, při prvním spuštění Windows. Instalace probíhá rychleji i na starších strojích. U mě konkrétně na vetránu  MSI K8 Neo; Athlon 3200+; 1GB; Radeon 9600 Ulitimate trvala instalace cca 45 minut, asi o 15 minut méně než instalace Windows Vista. Na Virtual PC SP1 trvala instalace něco málo přes hodinu.

 

Pokud nezadáte Licenční číslo, bude automaticky nainstalována verze Ultimate. Instalace probíhá zatím pouze v angličtině, nicméně volbu regionu, časového pásma a rozložení klávesnice je možné upravit pro Českou republiku.

 

Po spuštění Vás přivítá prostředí graficky podobné systému Vista, což by uživatele tohoto systému mohlo odradit. Nedejte se a pusťte se do testování.


První viditelnou změnou je interaktivní hlavní panel .Zmizel panel rychlého spuštění, protože se vše už odehrává přímo v hlavním panelu. Pokud chcete spouštět rychle nějakou aplikaci, stačí zástupce přetáhnout do této lišty, nebo otevřený program připíchnout (klik pravou myší na ikonu otevřené aplikace) a už funguje spuštění na jedno kliknutí. Spuštěné aplikace jsou zvýrazněny čtverečkem kolem ikony. Toto zvýraznění není příliš silné a někomu může vadit. Myslím si, že se ale dá rychle zvyknout. Ikony v hlavním panelu jsou bez popisek, které stejně málokdo četl a většina uživatelů se orientuje podle obrázku ikony. Pro ty, kterým by popisky chyběly, není nic jednoduššího než si je zapnout. Zástupce, jak ty připíchnuté tak ty pouze spuštěné, lze mezi sebou volně přesouvat a tím si je uspořádat dle vlastního uvážení.Wink

hlavn_panel1

hlavn_panel_popisky

 

Další,dle mého názoru, užitečnou funkcí, jsou náhledy oken, u prohlížečů i otevřených listů. Jakoukoliv spuštěnou aplikaci můžete například zavřít už v náhledu. Pokud máte třeba v Internet Explorer 8 Beta spuštěno více listů, jsou všechny v náhledu vidět a kterýkoliv je možno v náhledu zavřít nebo se na něj přepnout. Při najetí kurzoru na spuštěnou aplikaci v hlavním panelu a posunutím kurzoru na náhledové okno, se toto okno aktivuje, všechny ostatní okna minimalizují, takže si můžete prohlédnout obsah. Pokud z náhledu vyjedete kurzorem bez kliknutí, vrátíte se do dříve aktivního okna.

interakce_taskbar_1

 

Když už jsem zmínil Internet Explorer 8 Beta ,tak osobně se mi líbilo barevné rozlišení listů. Pokud např. otevřu www.bestracker.cz a kolečkem si otevřu Fórum v novém listu, je tento list podbarven stejnou barvou. Samozřejmě, že pokud mám otevřen ještě list např. www.seznam.cz a otevřu si odkaz z této stránky, jsou podbarveny jinou barvou.

panely_v_IE8_1

 

Vrátím se zpět k hlavnímu panelu, jelikož je hlavní panel, jak už sem psal interaktivní, vidíte v ikoně i průběhy instalací, načítání stránky nebo kopírování. Ikona se podbarvuje průběžně do zelena, takže i když pracujete v jiném okně, vidíte průběh. Seskupování podobných tlačítek, jak známe z Win XP, vypadá tak, že se jakoby schovává jedna ikona za druhou což je vidět nejlépe z obrázku.

kopirovani

 

Další novou funkcí a dosti významnou je Jump Lists. Po klepnutí pravým tlačítkem na zástupce v hlavním panelu se objeví nabídka umožňující přímou inteakci s  aplikací pokud tato danou funkci podporuje. Například v malování se zobrazí naposledy otevřené obrázky pro úpravu, v Internet Exploreru můžete otevírat položky z historie a ve Windows Media Playeru dělat často používané úkony pro přehrávání.Funkci Jump Lists je možné použít i v menu Start po klepnutí na šipku u aplikace podporující tuto funkci.

 

Jinou neméně důležitou částí hlavního panelu je systray (v pravo u hodin). Defaultně je nastaveno, že se všechny programy spouštěné při startu Windows, jako je antivirový program, komunikační programy apod., schovají pod nám známou šipku. Ve WIN7 je možnost určit si pro každý program zvlášt zda bude neustále schován nebo se objeví při činnosti a nebo bude vidět pořád. Jakoukoliv aplikaci, která se automaticky nebo v nastavení minimalizuje do systray si systém uloží a v nastavení nabídne již zmíněné vlastnosti. Do systray se nám přestěhovala i funkce Aero peek připomínající funkci „zobrazit plochu“ z dřívějších systémů. Po najetí kurzorem, všechna okna zprůhlední tak, že je vidět na plochu. Pokud zde klikneme, všechna okna se minimalizují.

 

Doufám, že pro první seznámení s tímto Operačním systémem Windows 7, Vám bude tento článek pomocníkem při rozhodování zda vyzkoušet, či ne.

 

Jarda

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Fotoalbum